Vishay/Dale RN65C2611DRE6
RN65C2611DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2611DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2611DRE6.pdf
Availability of RN65C2611DRE6
QUANTITY
RN65C2611DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2611DRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2611DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2611DRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2611DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2611DRE6 Details Description
Related parts for RN65C2611DRE6
TRIAC 600V 8A DPAK datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SSR GN IP20 50A/480VAC DC INPUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 15SPS 8MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 OMNIDIRECT BLK datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf