Vishay/Dale RN65C2740FBSL
RN65C2740FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2740FBSL
Brief Description
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2740FBSL.pdf
Availability of RN65C2740FBSL
QUANTITY
RN65C2740FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2740FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2740FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2740FBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2740FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2740FBSL Details Description
Related parts for RN65C2740FBSL
FAN BLWR CENT 226X130MM 115VAC datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 16A datasheet.pdf
RES METAL .025 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
MINIFITJRPLG W/EARS DR 2POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2V 20A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf