Vishay/Dale RN65C2741FB14
RN65C2741FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2741FB14
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2741FB14.pdf
Availability of RN65C2741FB14
QUANTITY
RN65C2741FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2741FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2741FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2741FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2741FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2741FB14 Details Description
Related parts for RN65C2741FB14
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
TERMINATION BOARD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150MW 60V SOD323 datasheet.pdf