Vishay/Dale RN65C3090FBSL
RN65C3090FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3090FBSL
Brief Description
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3090FBSL.pdf
Availability of RN65C3090FBSL
QUANTITY
RN65C3090FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3090FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C3090FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3090FBSL
Related LinksRN65C3, RN65C3090FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3090FBSL Details Description
Related parts for RN65C3090FBSL
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD LP 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR N-CH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 10% 3024 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf