Vishay/Dale RN65C3160BRSL
RN65C3160BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3160BRSL
Brief Description
RES 316 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3160BRSL.pdf
Availability of RN65C3160BRSL
QUANTITY
RN65C3160BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3160BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C3160BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3160BRSL
Related LinksRN65C3, RN65C3160BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3160BRSL Details Description
Related parts for RN65C3160BRSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC CONV TRUE RMS-DC LP 20LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A MED datasheet.pdf
OSC XO 12.80MHZ TTL SMD datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL PRESSURE PNP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
1200UF 100V 35X54 85C ST datasheet.pdf