Vishay/Dale RN65C3320BBSL
RN65C3320BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3320BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3320BBSL.pdf
Availability of RN65C3320BBSL
QUANTITY
RN65C3320BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3320BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C3320BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)332
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3320BBSL
Related LinksRN65C3, RN65C3320BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3320BBSL Details Description
Related parts for RN65C3320BBSL
MOSFET P-CH 200V 0.11A TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 39MM PNP NC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW 2DFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
47UF 400V 22X30MM 105C 10000H datasheet.pdf