Vishay/Dale RN65C3401FB14
RN65C3401FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3401FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3401FB14.pdf
Availability of RN65C3401FB14
QUANTITY
RN65C3401FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3401FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C3401FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3401FB14
Related LinksRN65C3, RN65C3401FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3401FB14 Details Description
Related parts for RN65C3401FB14
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SMD 3POS ZE datasheet.pdf
CA MPO-MPO 12 FIBER 984.3FT datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 24BIT 28VSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf