Vishay/Dale RN65C3402FRE6
RN65C3402FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3402FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3402FRE6.pdf
Availability of RN65C3402FRE6
QUANTITY
RN65C3402FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3402FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C3402FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3402FRE6
Related LinksRN65C3, RN65C3402FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3402FRE6 Details Description
Related parts for RN65C3402FRE6
FIXED IND 100UH 380MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND GREEN SEAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 8 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf