Vishay/Dale RN65C3831FRE6
RN65C3831FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3831FRE6
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3831FRE6.pdf
Availability of RN65C3831FRE6
QUANTITY
RN65C3831FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3831FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C3831FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3831FRE6
Related LinksRN65C3, RN65C3831FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3831FRE6 Details Description
Related parts for RN65C3831FRE6
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN TERMINATOR FMALE 5 POLE LED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FORK TERMIN datasheet.pdf
RES SMD 11.6916K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf