Vishay/Dale RN65C3833FRSL
RN65C3833FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3833FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3833FRSL.pdf
Availability of RN65C3833FRSL
QUANTITY
RN65C3833FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3833FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C3833FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3833FRSL
Related LinksRN65C3, RN65C3833FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3833FRSL Details Description
Related parts for RN65C3833FRSL
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 6POS OR datasheet.pdf
RES SMD 769K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN DB62 FMALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 10TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf