Vishay/Dale RN65C4021FRSL
RN65C4021FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4021FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4021FRSL.pdf
Availability of RN65C4021FRSL
QUANTITY
RN65C4021FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4021FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4021FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4021FRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4021FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4021FRSL Details Description
Related parts for RN65C4021FRSL
TOOL INSERTION 44 SERIES datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 15NS 208CABGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO SMA PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6SOT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 1% 10W datasheet.pdf