Vishay/Dale RN65C4121FB14
RN65C4121FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4121FB14
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4121FB14.pdf
Availability of RN65C4121FB14
QUANTITY
RN65C4121FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4121FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C4121FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4121FB14
Related LinksRN65C4, RN65C4121FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4121FB14 Details Description
Related parts for RN65C4121FB14
CONN FERRULE UNINSUL 18AWG datasheet.pdf
NTC LEAD THERMISTOR 10K OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 55V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf