Vishay/Dale RN65C4871FBSL
RN65C4871FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4871FBSL
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4871FBSL.pdf
Availability of RN65C4871FBSL
QUANTITY
RN65C4871FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4871FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4871FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4871FBSL
Related LinksRN65C4, RN65C4871FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4871FBSL Details Description
Related parts for RN65C4871FBSL
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL62383HI datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR/BKRBS 26POS datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-200M YLLW/GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
PULLEY,FLANGED,SYNCHRONIZING,TIM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf