Vishay/Dale RN65C4991DBSL
RN65C4991DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4991DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4991DBSL.pdf
Availability of RN65C4991DBSL
QUANTITY
RN65C4991DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4991DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4991DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4991DBSL
Related LinksRN65C4, RN65C4991DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4991DBSL Details Description
Related parts for RN65C4991DBSL
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
H48-6G SIP 0.3MM W/ADH datasheet.pdf
21+21 WAY F CRIMP S/BORE WO/JS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf