Vishay/Dale RN65C4993BR36
RN65C4993BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4993BR36
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4993BR36.pdf
Availability of RN65C4993BR36
QUANTITY
RN65C4993BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4993BR36
Internal Part NumberEIS-RN65C4993BR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4993BR36
Related LinksRN65C4, RN65C4993BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4993BR36 Details Description
Related parts for RN65C4993BR36
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 22.5MM datasheet.pdf
KINTEX-7 FPGA KC724 EVAL KIT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 16-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
VERSATAINER I. 8 SIZE. datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 75A datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CLEVIS datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf
VARISTOR 135V 800A DISC 5MM datasheet.pdf