Vishay/Dale RN65C4993BRSL
RN65C4993BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4993BRSL
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4993BRSL.pdf
Availability of RN65C4993BRSL
QUANTITY
RN65C4993BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4993BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4993BRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4993BRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4993BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4993BRSL Details Description
Related parts for RN65C4993BRSL
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR QUAD 5V 20-PLCC datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf