Vishay/Dale RN65C49R9FB14
RN65C49R9FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C49R9FB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C49R9FB14.pdf
Availability of RN65C49R9FB14
QUANTITY
RN65C49R9FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C49R9FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C49R9FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C49R9FB14
Related LinksRN65C4, RN65C49R9FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C49R9FB14 Details Description
Related parts for RN65C49R9FB14
TRANS NPN 400V 0.225A SOT-89 datasheet.pdf
GROMMET SPLIT 0.500" NYLON WHITE datasheet.pdf
COVER PLASTIC SAK 16 M3X22 PA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT M12 datasheet.pdf