Vishay/Dale RN65C5002DB14
RN65C5002DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5002DB14
Brief Description
RES 50K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5002DB14.pdf
Availability of RN65C5002DB14
QUANTITY
RN65C5002DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5002DB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5002DB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5002DB14
Related LinksRN65C5, RN65C5002DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5002DB14 Details Description
Related parts for RN65C5002DB14
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST NC/NO 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf