Vishay/Dale RN65C5363FB14
RN65C5363FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5363FB14
Brief Description
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5363FB14.pdf
Availability of RN65C5363FB14
QUANTITY
RN65C5363FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5363FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5363FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5363FB14
Related LinksRN65C5, RN65C5363FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5363FB14 Details Description
Related parts for RN65C5363FB14
RELAY REED SPST 250MA 12V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
LED CBI 3MM BLUE RA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.58A 119 MOHM datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 7.2NH 1.4A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf