Vishay/Dale RN65C5363FRE6
RN65C5363FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5363FRE6
Brief Description
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5363FRE6.pdf
Availability of RN65C5363FRE6
QUANTITY
RN65C5363FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5363FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5363FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5363FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5363FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5363FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5363FRE6
INSERT FEMALE 64POS CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CABLE SEAL 23-25MM F HAN EASY HO datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HD CABLE TIE 250LB. 9.05" datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf