Vishay/Dale RN65C5363FRE6
RN65C5363FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5363FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5363FRE6.pdf
Availability of RN65C5363FRE6
QUANTITY
RN65C5363FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5363FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5363FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5363FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5363FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5363FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5363FRE6
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 5POS VERT 15AU datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 90MA 14 OHM TH datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 160A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf