Vishay/Dale RN65C5502DB14
RN65C5502DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5502DB14
Brief Description
RES 55K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5502DB14.pdf
Availability of RN65C5502DB14
QUANTITY
RN65C5502DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5502DB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5502DB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5502DB14
Related LinksRN65C5, RN65C5502DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5502DB14 Details Description
Related parts for RN65C5502DB14
CAP ARRAY 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
OSC XO 68.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
10 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf