Vishay/Dale RN65C5563FB14
RN65C5563FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5563FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 556K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5563FB14.pdf
Availability of RN65C5563FB14
QUANTITY
RN65C5563FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5563FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5563FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5563FB14
Related LinksRN65C5, RN65C5563FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5563FB14 Details Description
Related parts for RN65C5563FB14
IC ADC 16BIT R-R 8/10CH 28-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC DO215AB datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf