Vishay/Dale RN65C5621FBSL
RN65C5621FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5621FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5621FBSL.pdf
Availability of RN65C5621FBSL
QUANTITY
RN65C5621FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5621FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5621FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5621FBSL
Related LinksRN65C5, RN65C5621FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5621FBSL Details Description
Related parts for RN65C5621FBSL
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
MOD NETBURNER MOD5270 10 UNITS datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf