Vishay/Dale RN65C5622FB14
RN65C5622FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5622FB14
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5622FB14.pdf
Availability of RN65C5622FB14
QUANTITY
RN65C5622FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5622FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5622FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5622FB14
Related LinksRN65C5, RN65C5622FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5622FB14 Details Description
Related parts for RN65C5622FB14
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 68POS W/JACKSCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #3/8 100PC datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 405MA 270 MOHM datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf