Vishay/Dale RN65C5762FRSL
RN65C5762FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5762FRSL
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5762FRSL.pdf
Availability of RN65C5762FRSL
QUANTITY
RN65C5762FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5762FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5762FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5762FRSL
Related LinksRN65C5, RN65C5762FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5762FRSL Details Description
Related parts for RN65C5762FRSL
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC BUS SWITCH QUICK CMOS 48QVSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT CONT 24-20AWG TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 15.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 14POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
17W2_MA_PCR_20 A_S4_SPACER, BOAR datasheet.pdf