Vishay/Dale RN65C5902DRE6
RN65C5902DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5902DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5902DRE6.pdf
Availability of RN65C5902DRE6
QUANTITY
RN65C5902DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5902DRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5902DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5902DRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5902DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5902DRE6 Details Description
Related parts for RN65C5902DRE6
DSUB CABL-AMM09G/ AE10M / AFM09G datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf