Vishay/Dale RN65C6042DB14
RN65C6042DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6042DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6042DB14.pdf
Availability of RN65C6042DB14
QUANTITY
RN65C6042DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6042DB14
Internal Part NumberEIS-RN65C6042DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6042DB14
Related LinksRN65C6, RN65C6042DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6042DB14 Details Description
Related parts for RN65C6042DB14
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.83K OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.1A TO39 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 529FCBGA datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 17 POS SMD datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf