Vishay/Siliconix SUD17N25-165-E3
SUD17N25-165-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUD17N25-165-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 17A TO252
Datasheet Download
SUD17N25-165-E3.pdf
Availability of SUD17N25-165-E3
QUANTITY
SUD17N25-165-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUD17N25-165-E3
Internal Part NumberEIS-SUD17N25-165-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C17A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs165 mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 25V
Power - Max3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUD17N25-165-E3
Related LinksSUD17N2, SUD17N25-165-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUD17N25-165-E3 Details Description
Related parts for SUD17N25-165-E3
CONN BLOCK TERM 4POS 180 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf