Vishay/Dale RN65C6340FRE6
RN65C6340FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6340FRE6
Brief Description
RES 634 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6340FRE6.pdf
Availability of RN65C6340FRE6
QUANTITY
RN65C6340FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6340FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C6340FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6340FRE6
Related LinksRN65C6, RN65C6340FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6340FRE6 Details Description
Related parts for RN65C6340FRE6
PLUG AUTO PWR BLACK W/LED 15AMP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf