Vishay/Dale RN65C6342FRSL
RN65C6342FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6342FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6342FRSL.pdf
Availability of RN65C6342FRSL
QUANTITY
RN65C6342FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6342FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C6342FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6342FRSL
Related LinksRN65C6, RN65C6342FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6342FRSL Details Description
Related parts for RN65C6342FRSL
MOD DC OUTPUT 3A 3-60VDC 24VDC datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC SONET/SDH SYNCH 100CABGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V DO213AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf