Vishay/Dale RN65C6650FRE6
RN65C6650FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6650FRE6
Brief Description
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6650FRE6.pdf
Availability of RN65C6650FRE6
QUANTITY
RN65C6650FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6650FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C6650FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6650FRE6
Related LinksRN65C6, RN65C6650FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6650FRE6 Details Description
Related parts for RN65C6650FRE6
RES 0.68 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 25POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LENS 2X6POS 71.4X173MM 8.42MM HT datasheet.pdf