Vishay/Dale RN65C6802FB14
RN65C6802FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6802FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6802FB14.pdf
Availability of RN65C6802FB14
QUANTITY
RN65C6802FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6802FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C6802FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6802FB14
Related LinksRN65C6, RN65C6802FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6802FB14 Details Description
Related parts for RN65C6802FB14
JUMPER-H1504TR/A3048R/H1504TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 20.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 60W 5A M113 datasheet.pdf
TWT,STR,ZNC,CLO datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
TNC(M) CRIMP LMR 600 CABLE datasheet.pdf
FO C/A MTRJ BLU 62.5 ORN datasheet.pdf
Non-Isolated 28A Eighth Brick DC/DC Converters datasheet.pdf