Vishay/Dale RN65C68R1FBSL
RN65C68R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C68R1FBSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C68R1FBSL.pdf
Availability of RN65C68R1FBSL
QUANTITY
RN65C68R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C68R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C68R1FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C68R1FBSL
Related LinksRN65C6, RN65C68R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C68R1FBSL Details Description
Related parts for RN65C68R1FBSL
FILTER LINE 2 STAGE TERM 10A datasheet.pdf