Vishay/Dale RN65C6983FRSL
RN65C6983FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6983FRSL
Brief Description
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6983FRSL.pdf
Availability of RN65C6983FRSL
QUANTITY
RN65C6983FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6983FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C6983FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6983FRSL
Related LinksRN65C6, RN65C6983FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6983FRSL Details Description
Related parts for RN65C6983FRSL
FIXED IND 82NH 2.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 130MA 5 OHM TH datasheet.pdf