Vishay/Dale RN65C7502FB14
RN65C7502FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C7502FB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C7502FB14.pdf
Availability of RN65C7502FB14
QUANTITY
RN65C7502FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C7502FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C7502FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C7502FB14
Related LinksRN65C7, RN65C7502FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C7502FB14 Details Description
Related parts for RN65C7502FB14
IC MUX QUAD 2-CHAN 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
IR CON 12 PIN CRIMP 10AWG GOLD datasheet.pdf
24W7 M SC 4-40S datasheet.pdf
DEV BOARD OLED C datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 35V 6,3X11 datasheet.pdf