Vishay/Dale RN65C8002BRE6
RN65C8002BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8002BRE6
Brief Description
RES 80K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8002BRE6.pdf
Availability of RN65C8002BRE6
QUANTITY
RN65C8002BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8002BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C8002BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8002BRE6
Related LinksRN65C8, RN65C8002BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8002BRE6 Details Description
Related parts for RN65C8002BRE6
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
MKJ 4C 4#23 SKT PLUG UN OD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf