Vishay/Dale RN65C8060FRSL
RN65C8060FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8060FRSL
Brief Description
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8060FRSL.pdf
Availability of RN65C8060FRSL
QUANTITY
RN65C8060FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8060FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8060FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8060FRSL
Related LinksRN65C8, RN65C8060FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8060FRSL Details Description
Related parts for RN65C8060FRSL
CAP FILM 0.39UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5A/4.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf