Vishay/Dale RN65C80R6DBSL
RN65C80R6DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C80R6DBSL
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C80R6DBSL.pdf
Availability of RN65C80R6DBSL
QUANTITY
RN65C80R6DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C80R6DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C80R6DBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C80R6DBSL
Related LinksRN65C8, RN65C80R6DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C80R6DBSL Details Description
Related parts for RN65C80R6DBSL
IC CLK BUF CISC 50MHZ 1CIRC datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 270MA 2.54 OHM datasheet.pdf
RECT 1/2 COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT M12 datasheet.pdf