Vishay/Dale RN65C8201FRE6
RN65C8201FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8201FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8201FRE6.pdf
Availability of RN65C8201FRE6
QUANTITY
RN65C8201FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8201FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C8201FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8201FRE6
Related LinksRN65C8, RN65C8201FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8201FRE6 Details Description
Related parts for RN65C8201FRE6
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL-IN 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C 1CH 6DFN datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf