Vishay/Dale RN65C8451DBSL
RN65C8451DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8451DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8451DBSL.pdf
Availability of RN65C8451DBSL
QUANTITY
RN65C8451DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8451DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8451DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8451DBSL
Related LinksRN65C8, RN65C8451DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8451DBSL Details Description
Related parts for RN65C8451DBSL
IC INDCT LOAD DRVR INDUST SOT23 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CARD RACK TOP/BOT VENT 6UX19X12 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100 L.585 datasheet.pdf