Vishay/Dale RN65C8871BBSL
RN65C8871BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8871BBSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8871BBSL.pdf
Availability of RN65C8871BBSL
QUANTITY
RN65C8871BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8871BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8871BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8871BBSL
Related LinksRN65C8, RN65C8871BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8871BBSL Details Description
Related parts for RN65C8871BBSL
IC OPAMP JFET 13MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC DUAL SERIAL 13BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
TERMINAL ZDK 4-2 2-TIER TERMINAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 1.5GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23 datasheet.pdf