Vishay/Vitramon VJ1206Y562JBCAT4X
VJ1206Y562JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y562JBCAT4X
Brief Description
CAP CER 5600PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y562JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y562JBCAT4X
QUANTITY
VJ1206Y562JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y562JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y562JBCAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y562JBCAT4X
Related LinksVJ1206Y5, VJ1206Y562JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y562JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y562JBCAT4X
IDC CABLE - AKC64H/AE64G/X datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 17-20AWG SILVER datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC GATE MULTIFUNCT CONF SC-88 datasheet.pdf
LGH 6 POS PLUG KIT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 50MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 1000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf