Vishay/Dale RN65C9012BB14
RN65C9012BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C9012BB14
Brief Description
RES 90.1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C9012BB14.pdf
Availability of RN65C9012BB14
QUANTITY
RN65C9012BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C9012BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C9012BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C9012BB14
Related LinksRN65C9, RN65C9012BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C9012BB14 Details Description
Related parts for RN65C9012BB14
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.255 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf