Vishay/Dale RN65C9530BBSL
RN65C9530BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C9530BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 953 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C9530BBSL.pdf
Availability of RN65C9530BBSL
QUANTITY
RN65C9530BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C9530BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C9530BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C9530BBSL
Related LinksRN65C9, RN65C9530BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C9530BBSL Details Description
Related parts for RN65C9530BBSL
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 1 SIDE datasheet.pdf
ADHESIVE CORD CLIPS datasheet.pdf
BEAD FERRITE 120 OHM 100MA 1005 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY IMP SERIES CONFIG datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR BQ25100 datasheet.pdf
26POS M HD FILT PC TAIL 180PF datasheet.pdf