Vishay/Dale RN65D1000FRE6
RN65D1000FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1000FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1000FRE6.pdf
Availability of RN65D1000FRE6
QUANTITY
RN65D1000FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1000FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D1000FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1000FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D1000FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1000FRE6 Details Description
Related parts for RN65D1000FRE6
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.13K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 120V SO8FL datasheet.pdf