Vishay/Dale RN65D1052FBSL
RN65D1052FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1052FBSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1052FBSL.pdf
Availability of RN65D1052FBSL
QUANTITY
RN65D1052FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1052FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1052FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1052FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D1052FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1052FBSL Details Description
Related parts for RN65D1052FBSL
TRIMMER 500K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
FILTER ULTRA COMPACT 6A PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE A W/COMP 8MSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 100W datasheet.pdf
RES 787 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 5W AXIAL datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 14-SOIC datasheet.pdf