Vishay/Dale RN65D1071FRSL
RN65D1071FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1071FRSL
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1071FRSL.pdf
Availability of RN65D1071FRSL
QUANTITY
RN65D1071FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1071FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1071FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1071FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D1071FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1071FRSL Details Description
Related parts for RN65D1071FRSL
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 16M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf