Vishay/Dale RN65D10R2FBSL
RN65D10R2FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D10R2FBSL
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D10R2FBSL.pdf
Availability of RN65D10R2FBSL
QUANTITY
RN65D10R2FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D10R2FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D10R2FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D10R2FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D10R2FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D10R2FBSL Details Description
Related parts for RN65D10R2FBSL
RES SMD 280 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FLASHER 18M OHM SHUNT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 2A TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK INSERTION BRIDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
PIN, SPIRAL datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 100NH 15.6A SMT datasheet.pdf