Vishay/Dale RN65D10R2FBSL
RN65D10R2FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D10R2FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D10R2FBSL.pdf
Availability of RN65D10R2FBSL
QUANTITY
RN65D10R2FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D10R2FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D10R2FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D10R2FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D10R2FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D10R2FBSL Details Description
Related parts for RN65D10R2FBSL
IC PROCESSOR FRONTEND 6CH 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 12A TO-247 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 5MH HORZ datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 6.3 NF 20% 1600VDC datasheet.pdf